W dniu 28 października 2024 r. w siedzibie Okręgu przy ul. Kazimierza Wielkiego 65 odbyło się posiedzenie Zarządu Okręgu, które otworzył i prowadził Prezes Zarządu Okręgu Andrzej Świętach. Przywitał przybyłych Członków Zarządu Okręgu oraz zaproszonych gości w osobach: Zastępcy Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Mirosława Błoniarza, Zastępcy Przewodniczącego Okręgowego Sądu Koleżeńskiego Zdzisława Tomaszewskiego Kierownika Ośrodka Zarybieniowego w Szczodrem Mieczysława Maturę, Ichtiologa Karola Cielenia, Mecenasa Wojciecha Kowalika, Dyrektora BZO Roberta Suwadę, Główną Księgową p. Lilę Banat, starszego specjalistę Adama Suchoraba i asystenta ZO.
Po przedłożeniu i przyjęciu porządku posiedzenia przystąpiono do jego realizacji.
Zatwierdzono protokół z poprzedniego posiedzenia Zarządu Okręgu nr 3 z dnia 30.09.2024 r.
Ichtiolog Okręgu Karol Cieleń przedstawił informacje dotyczące dokonanych do tej pory jesiennych zarybień wód drobnych, wskazując iż do końca października 2024 r. będziemy w połowie zarybiania zgodnie z wcześniej opracowanym i przyjętym planem. Następnie szczegółowo przedstawił zasady uczestnictwa w programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącego odbudowy ekosystemu rzeki Odry oraz możliwości pozyskania środków finansowych na te działania . Na koniec swojej wypowiedzi ichtiolog krótko omówił obsady na stawach w Ośrodku Zarybieniowym.
Następnie głos zabrał Kierownik Ośrodka Zarybieniowego w Szczodrem Mieczysław Matura. Z podziałem na gatunki ryb przedstawił kompletne dane ilościowo-wartościowe dotyczące sprzedaży ryb w Ośrodku od stycznia 2024 r. do dnia dzisiejszego. Przekazał podsumowania nawiązując do roku ubiegłego. W dalszej kolejności Kierownik Ośrodka przekazał zgromadzonym szczegółowe dane dotyczące dokonanych zarybień ze środków finansowych Okręgu w ujęciu ilościowym z podziałem na poszczególne asortymenty. Następnie przekazał dane dotyczące wyników produkcyjnych na stawach w Ośrodku Zarybieniowym po dotychczasowych odłowach jesiennych.
Prezes Zarządu Okręgu w dalszej kolejności przekazał informacje z bieżących prac Zarządu Głównego PZW. Następnie poinformował o programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wskazał na szereg wytycznych i zobowiązań wynikających z uczestniczenia w projekcie.
Zastępca Przewodniczącego Okręgowego Sadu Koleżeńskiego Zdzisław Tomaszewski przedstawił krótkie sprawozdanie z działalności Sądu.
Kolejno głos zabrał Zastępca Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Mirosław Błoniarz, który omówił przebieg spotkania z przedstawicielami koła PZW nr 39 Okoń Strzelin. Podkreślił, iż Okręgowa Komisja Rewizyjna pracuje zgodnie z ustalonym planem i na bieżąco przeprowadza kontrole.
Następnie Główna Księgowa Okręgu Pani Lila Banat przedstawiła podstawowe dane finansowe. Przedstawiła założenia budżetowe Okręgu na 2025 r. prezentując jego założenia, odnosząc się do poszczególnych wskaźników finansowych. Zaprezentowała planowane przychody i koszty z podziałem na dzielność statutową, gospodarczą i rolniczą. Podkreśliła, iż przyszłoroczny budżet zaplanowany jest w taki sposób, aby zapewnić płynność finansową, zrealizować zaplanowane zadania i zapewnić jednocześnie rezerwę finansową. Jej wypowiedź uzupełnił Prezes Zarządu Okręgu wskazując na odpowiedzialność Zarządu za finanse Okręgu które muszą być właściwie zbilansowane zarówno po stronie przychodów jak i wydatków. W dalszej kolejności przystąpiono do omawiania projektu wysokości okręgowych składek na ochronę i zagospodarowanie wód na rok 2025 wraz z projektem ulg w tym zakresie. Przedłożono również propozycję opłat za wędkowanie dla osób niezrzeszonych w PZW. Projekty zostały szczegółowo omówione i poddane szeroko zakrojonej dyskusji i analizie. Po rzeczowej i konstruktywnej wymianie zdań składki i opłaty zostały przyjęte w zaproponowanej strukturze i formie.
Następnie głos zabrał starszy specjalista Adam Suchorab, który szczegółowo przedstawił treść zezwolenia na amatorski połów ryb ZR-1 i ZR-2 na 2025 r. opracowanego przez Komisję ds. Zagospodarowania Wód uwzględniającą w znacznej mierze zgłaszane w tej materii wnioski i propozycje płynące zarówno z kół naszego Okręgu jak i zgłaszane przez samych wędkarzy. Rozpoczęła się dyskusja, po której zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia wzorów zezwoleń ZR-1 i ZR-2 na okres od 01.01.2025 roku do 31.12.2025 roku dla wędkarzy.
W dalszej części posiedzenia podjęto uchwałę w sprawie wysokości przyszłorocznego odpisu dla kół oraz zasad pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na działalność kół.
Podjęto również uchwałę dotyczącą wysokości diet dla działaczy w kołach.
Kolejno głos zabrał Dyrektor Biura Zarządu Okręgu Robert Suwada, który przedstawił informacje z pracy biura oraz najistotniejsze kwestie związane z działalnością Stanicy Wędkarskiej w Borzygniewie. Następnie omówił proponowane zmiany w Regulaminie Stanicy Wędkarskiej w Borzygniewie, w głównej mierze związane z warunkami płatności za wynajmowane domki lub pole namiotowo-campingowe. W tej kwestii została podjęta stosowna uchwała. Wskazał także na konieczność przeprowadzenia prac rekultywacyjnych na stawie w Wyszonowicach i zatwierdzenia środków finansowych na ten cel. W tej sprawie także została podjęta uchwała.
Na zakończenie posiedzenia uczestnicy poruszyli bieżące kwestie i zagadnienia nurtujące nasze środowisko wędkarskie.